Egy mozgalom, ami az iróniát hívja segítségül a közösségteremtéshez, anti-art a Ludwigban, provokatív aktfotók, emeberen túli szobrászat, Dalí Budapesten és Csontváry-évforduló.
Aktuális programajánlónkban a legfrissebb fővárosi és vidéki kiállításokból csipegettünk, amikre érdemes figyelni:
it’s fine_________kiállítás
Március 23-án a Bunker Galériában mutatkozott be első kiállításával az it’s fine művészeti csoport és mozgalom. A kiállító művészek; Balogh Kristóf József, Barcza Réka, Éles Lóránt, Gáspár Annamária, Gulyás Andrea Katalin, Gwizdala Dáriusz, KristofLab és w.Horváth Tibor alkotásaikban az iróniát hívják segítségül, mint megküzdési stratégiát.
Céljuk egyfajta közösség teremtése, „a szemétdomb tetején kapirgálók között, hogy megértesse velük, nincsenek egyedül az apátiájukkal”, illetve hogy „a szókimondóan kritikus gondolkodás és párbeszéd az itthoni képzőművészeti életben is újra teret kapjon”
A csoport és mozgalom 9 pontból álló manifesztuma Instagram-oldalunkon olvasható, ahol érzelmeiket mémekkel magyarázzák: https://www.instagram.com/its_fine_movement/
Az it’s fine_________kiállítás április 23-ig megtekinthető a Bunker Galériában.
https://www.facebook.com/events/505848505087316/505849681753865/
Súlypontok | A megjelenítés határai a kortárs szobrászatban
Március 24-től a Műcsarnokban hat kortárs szobrász legújabb munkáit tekinthetik meg a látogatók. Farkas-Pap Éva, Gálhidy Péter, Majoros Áron Zsolt, Menasági Péter, Polgár Botond és Yengibarian Mamikon alkotásai a Súlypont tárlatán belül bár átfogó képet nem adnak a kortárs szobrászatról, meghúzzák annak főbb irányvonalait.
A kiállított szobrász-alkotások az emberi és az emberen túli kérdésekben elegyednek egymással párbeszédbe Farkas-Pap Éva disztópikus nyomaitól a Polgár Botond által kimunkált test-idézetekig.
A Súlypontok | A megjelenítés határai a kortárs szobrászatban című kiállítás június 25-ig lesz látható a Műcsarnokban.
https://www.facebook.com/events/738531141210499/738531154543831
Utazás egy lángelme képzeletében
Szintén március 24-től nyílt kiállítás Budapesten Salvador Dalí szürrealista művész több mint 150 eredeti alkotásából. A tárlat többek között az alkotó munkásságának kevésbé kiemelt szeletébe is betekintés ígér: grafikák, életnagyságú szobrok és egyéb különlegesen megmunkált műtárgyak segítségével. Emellett, nem megszokott módon a virtuális valóság (VR) is szerepet kap, hogy a Dalí univerzumába tervezett utazás még teljesebb legyen.
A VR beemelése egy kiállítás helyzetébe mindenképp próbára teszi, hogy meddig terjedhet a képzőművészet befogadásának határa, és hol kezdődnek a szórakoztatóipar nyújtotta élmények.
Az Utazás egy lángelme képzeletében című kiállítás június 30-ig megtekinthető a Király utcai, Komplex nevet viselő házban.
https://www.facebook.com/events/1949724988713715
Művészet a soa után a Ludwig Múzeumban
Március 31-én két kiemelkedő avantgard, anti-art képzőművész munkáiból álló kiállítás nyitja meg kapuit a Ludwig Múzeumban. Boris Lurie a NO!art mozgalom elindítója és kortársa, Wolf Vostell művészetében központi szerepet kap a holokauszt traumája és a háború után kialakuló fogyasztói társadalom idillje mögött meghúzódó feszültség.
Alkotásaikban reklámok és árucikkek keverednek a háború borzalmait szemléltető képekkel, anyagokkal, tárgyakkal. A két ellentétes élményvilág találkozásából születő feloldhatatlan feszültség az, ami jellemzi Boris Lurie és Wolf Vostell munkásságát.
A Művészet a soa után a Ludwig Múzeumban című kiállítás július 30-ig lesz látható.
https://www.facebook.com/events/754694396384133/754694406384132/
Jan Saudek provokatív világa | A Budapest Fotófesztivál nyitókiállítása
Ugyancsak március 31-én, Jan Saudek kiállításával veszi kezdetét az idei Budapest Fotó Fesztivál. A lázadó szellemű cseh fotóművész kézzel festett aktjait és jeleneteit, melyek a múlt század korai fotográfiát idézik, a Műcsarnokban tekinthetik meg a látogatók.
A Budapest Fotófesztivál még számtalan programmal jelentkezik áprilistól, melykről részletesebb információt az alábbi link tartalmaz: https://www.budapestphotofestival.hu/bpf2023/
A Jan Saudek provokatív világa fotókiállítás május 28-ig lesz látogatható a Műcsarnokban.
https://www.facebook.com/events/558010449629998/558010556296654/
HALLOM A SZOMSZÉDOT – CSATÓ József és KNYIHÁR Bence
Március 16-án nyílt meg az Ancora Art Galéria és a Deák Erika Galéria együttműködésével megvalósult kiállítás, amely Csató József és Knyihár Bence munkáit mutatja be. A két barát, akik alkotótársak és műteremszomszédok is, most egy közös kiállítás keretében, egymás mellett mutatják be műveiket.
A kiállításnak a pécsi Ancora Art Galéria ad otthont, amely kortárs képzőművészeti alkotások kiállításával és értékesítésével foglalkozik.
A hallom a szomszédot – CSATÓ József és KNYIHÁR Bence kiállítása május 4-ig várja az érdeklődőket Pécsett.
https://www.facebook.com/events/1221982485378673/?ref=newsfeed
Csontváry170 – Budapest-Pécs
Április 13-án nyílik a 170 éve született Csontváry Kosztka Tivadar munkásságát ünneplő kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. A tárlat a festőművész alkotásait örző két legnagyobb hazai közgyűjtemény anyagából lett összeállítva.
Ennek köszönhetően az életmű jelentős drabjai lesznek együtt láthatók: Csontváry híres Önarcképe, a Magányos cédrus, a nagy méretű A taorminai görög színház romjai című alkotás és A Nagy Tarpatak a Tátrában című festmény, illetve a Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban és a Jajcei vízesés című művek.
A kiállítás július 16-ig lesz megtekinthető a Szépművészeti Múzeumban, augusztustól pedig a pécsi Csontváry Múzeumban lesz látható.
Kiemelt kép: Részlet az it’s fine_________kiállításból (Fotó: Béres Ákos)