Závada Péter harmadik önálló drámájának ősbemutatója 2018. április 24-én lesz a Trafóban, (ráadás 25-én) Geréb Zsófia rendezésében. Erre az alkalomra – az előadás megvalósulását támogatva – a Jelenkor Kiadó gondozásában megjelenik a drámakötet is. A kiadvány a bemutató előtt limitált példányszámban, exkluzív terjesztési joggal, kizárólag a Trafóban lesz kapható (február végétől a készlet erejéig).

Ki vagyok, ha valaki más a szerepemet mesterien alakítva tökéletesen helyettesíthet? Hogyan tarthatok meg egy fogadalmat, ha észre sem veszem, hogy épp megszegem? Ha képes vagyok anélkül cselekedni, hogy tudatában lennék a cselekedeteimnek, bízhatok-e önmagamban? És egyáltalán: mi szükség rám, ha valaki nálam sokkal jobban játszik el engem?

„A Je suis Amphitryon nem hagyományos, párbeszédes dráma, hanem többszólamú monológok sora – mondja Závada Péter – Egyszerre mitologikus és jelen idejű. Az igazság válsága érdekli. Egy bizonyos szöveghagyomány folytatása, melyet a 20. század során Bernard-Marie Koltès, Heiner Müller, Peter Handke vagy Elfriede Jelinek képvisel.”

Nem véletlen, hogy a Budapesten és Berlinben tanult operarendező, Geréb Zsófia rendezésében elevenedik meg ez a történet. „Régóta érdekelnek az olyan szövegek, amelyek erős zeneiséggel rendelkeznek – árulta el a rendező. – A Je suis Amphitryon dramaturgiai többszólamúságát szeretném kiterjeszteni az előadás minden síkjára – a színpadi akcióktól kezdve, a mozgáson át a konkrét zenéig – így kísérletezve az egyes szólamok egymáshoz való viszonyával. Reményeim szerint ez az előadás, illetve az operarendezéseim kölcsönösen hatni fognak egymásra.”

Závada Péter drámája Amphitryon történetének újraértelmezésén keresztül az identitás alapvető kérdéseihez vezet el. A darab, mely most kerül először bemutatásra, nem csak a személyiség lebontásával, de a színházi keretek határainak feszegetésével is kísérletezik. Mettől meddig tart a színész szerepe, lehet-e egy játékos önmaga a színpadon, ki lehet-e kerülni a jellé válást?

Je suis Amphitryonban megjelenik az eredeti történet hat szereplője: Amphitryon, Alkméné, Charis, Sosias, Jupiter és Merkúr, de nem éles határokkal bíró karakterek vannak a színen, hanem a történet által felvetett problémák kibontói, polifonikus szólamok, melyek olykor egymásba csúsznak és asszociatív módon ugrálnak időben és térben.

Omaha Beach, Saigon, Szarajevo, Belfast, 
Bagdad, Gáza, Tripoli, Kairo, Kiev, Aleppo, 
Idomeni. Hónapok óta a kanapén töltöm az éjszakát, 
mióta a szorongásaim kitúrtak az ágyból. Ösztrogén. 
Tesztoszteron. Kortizol. Dopamin. Szerotonin. 
Már a visszatérő rémálmaim is félnek elaludni, 
nehogy a valóságban találják magukat. Xanax, 
Rivotril, Prozac, Zoloft, Cipralex, Válium, Ambien. 
A sötétben maximumra csavarom a flashback-jeimet, 
mert egy ideje a fényüknél nyugodtabban alszom.


Amphitryon – Kovács Krisztián
Alkméné – Bánfalvi Eszter
Jupiter / Első menád – Lestyán Attila
Merkúr / Második menád – Mentes Júlia
Sosias / Harmadik menád – Jaskó Bálint
Charis / Negyedik menád – Kőszegi Mária
 
díszlet, jelmez – Horváth Jenny
mozgás – Soós Attila
zene – Csizmás András
dramaturg – Varga Zsófia
asszisztens – Szélinger Anna
rendező – Geréb Zsófia
produkciós vezető – Erdélyi Adrienn
grafika: Eln Ferenc 

Időpont: 

2018.04.24. 20:00
2018.04.25. 20:00

Borítókép forrása: Elle magazin