Folytatódik a Bájoló kreatív, a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár online műsora, amelyben Vas megyei kötődésű fiatal szövegírók és dalszerző-énekesek munkálkodnak – egymástól függetlenül – otthoni környezetben egy-egy új dal születésén. 

A Berzsenyi Dániel Könyvtár 2014-ben indította útjára a Bájoló irodalmi, zenés sorozatot, amelyben bemutatkozási lehetőséget teremtett gondolataikat, érzelmeiket, kreativitásukat zenében, dalban, versben kifejező fiatal tehetségek számára. Hét év alatt közel harminc fiatal mutatkozott be a könyvtárban, akik Boros Ferenc könyvtáros koordinálásával meséltek önmagukról, érzésekről, példaképekről, zenéről, irodalomról, alkotási folyamatokról, miközben saját szerzeményeiket adták elő az érdeklődő közönségnek. 

“Alkalmazkodva a jelenlegi helyzethez, azt próbáljuk bemutatni, hogy az alkotásnak semmi sem szabhat határt, így izgalmas, kreatív kihívásra invitáltunk pár szövegírót és dalszerző-énekest, akik már korábban részt vettek a Bájoló műsorban. Az ötletet az hívta életre, hogy az elmúlt években többen – a résztvevő előadók és a közönség soraiból egyaránt – megfogalmazták, hogy érdekes és izgalmas lenne, ha a fiatalok egy-egy dal erejéig közösen, egymást segítve alkotnának. Egymásnak írnának dalszöveget, vagy épp megzenésítenék, elénekelnék azt. Az alapötletet megfűszereztük azzal, hogy a résztvevő alkotók személye egymás számára ismeretlen – ezt a gondolatot a Hajós András által vezetett népszerű Dalfutár műsorból kölcsönöztük. A további hasonlóságtól aztán el is tértünk. Mindkét résztvevő félnek választási lehetőséget ajánlottunk fel. A szövegíró a dalszerző-énekest jellemző egy mondat alapján döntheti el, hogy kihez kerüljön az elkészült dalszöveg. A dalszerző-énekes pedig az elkészült szövegek egy-egy sorából választhatja ki, hogy melyiket szeretné megzenésíteni. Amennyiben a felek nem élnek a választási lehetőséggel, a szerkesztő dönti el, hogy a műsorban résztvevő dalszerző- énekesekhez melyik dalszöveg kerüljön. Az alkotók csak az elkészült dal után fedik fel kilétüket.” – áll a sorozat közleményében.

A Bájoló kreatív című műsorban a szerzők fizikailag egymástól távol, a másik fél ismerete nélkül munkálkodnak egy-egy új dal megszületésén. Mindezt otthoni környezetben teszik, a saját technikájukkal dolgozva, miközben az alkotási folyamatot videóra rögzítik. 

A második műsor alkotói: 

Poócza “Nonsense” András szövegíró, dalszerző, énekes, az egykori Manuphanktura és az Andersen Meghalt együttes, jelenleg pedig az Eticatt zenekar frontembere, a Hetedik Ég gitárosa. Kétszer volt a Bájoló vendége. Dalaiból, amelyekkel az emberi lét sokszínűségét boncolgatja, múlttal és jelennel kapcsolatos személyes pillanatok, érzések, vívódások köszönnek vissza. Sokrétű zeneisége a versesebb alternatívtól, a popos kézzelfoghatóságon át, a szókimondó dub/hiphop-ig mindent igyekszik lefedni. 2020-ban az Öröm a zene tehetségkutató második helyezettje volt az Eticatt zenekarral. Szövegeiben igyekszik rávilágítani magára az “Emberre”, és feltárni, megszeretni, megszerettetni legbelsőbb világát, annak minden jó és rossz tulajdonságával együtt. 

Czirók András a Red Rockets, a Galeri és az Apex zenekar frontembere, gitárosa. 2014-ben Hargitai Andrással közösen alapította meg az Ndrew’s Acoustic együttest, amelyben kezdetben hazai és külföldi előadók dalait dolgozták fel akusztikus pop-rock stílusban, majd belefogtak saját szerzemények megírásába. 2014-ben elnyerték az Átjáró Másként Könnyűzenei Tehetségkutató Fesztivál különdíját. Az idei évben mutatkoztak be a Bájolóban. 2019-ben jelent meg a Red Rockets zenekar első nagylemeze Túl a horizonton címmel.  Dalaikat a Petőfi Rádió is játszotta. Ciri élete a színpad, a fények, a hangerő és a Rock’N’Roll. 

Az első adás (Polgár Patrik, Doma Bence) visszanézhető: 

Kiemelt kép: Berzsenyi Dániel Könyvtár Lutor Katalin fotóival