A Bordó Sárkány Régizene Rend „középkori világzenét” játszik. Saját meghatározásuk ez, ugyanis a középkori táncokat és dalokat önkifejező módon közelítik meg, az önálló szerzeményeik viszont magukon viselik a középkori zene stílusjegyeit. Hangzásviláguk azonban 21. századi, egyedi és meghatározhatatlan, ami a klasszikus zenéhez szokott füleknek éppoly inspiráló és lelkesítő, mint a táncolni vágyó modern partiarcoknak.

Aki nem hallott még erről a Debrecenben alapított zenekarról, talán nehezen tudja elképzelni, hogy lehet középkori zenére bulizni. Aki viszont már volt a koncertjükön, az tudja, hogy a középkor világát hitelesen megidéző dallamaikkal, sodró lendületű előadásmódjukkal, színes repertoárjukkal lenyűgözik a közönséget, gyerekeket és felnőtteket egyaránt.

A zenekar vezetőjével, Dickmann Rolanddal beszélgettünk a március 23-i budapesti lemezbemutatójuk előtt, egy próba után.

Arról a szóról, hogy „régizene”, illetve hogy „akusztikus hangszerek” valami egész más ugrik be az embernek, mint az, amit itt az előbb a próbán láttam-hallottam.

D.R.: Mi úgy neveztük el a stílust, hogy „középkori világzene”. Azért középkori, mert a repertoárunk gerincét középkori dalok és táncok adják, illetve a saját számaink magukon viselik a középkori zene stílusjegyeit, a világzene cimke pedig azért illik rá, mert egyfajta experimentális, fúziós megközelítésről van szó, ugyanis a középkori dallamvilágba rock, folk és popzenei elemek is keverednek, tehát tulajdonképpen középkori gyökerű kortárs zenéről van szó.

Honnan jött ez a nem mindennapi név?

D.R.: Bordó: a szó a dalainkban gyakran megjelenő „bourdon” hangzásra utal, ami bizonyos hangszerek által kibocsájtott kitartott basszus hang, mely polifonikus (többszólamú) hangzást kölcsönöz a hangszernek. Nálunk a középkori duda bordó sípjai, illetve a pengetős és vonós hangszerek kitartott basszus hangjai eredményezik a bordó hangzást.

Sárkány Rend: A Luxemburgi Zsigmond által alapított 2. világi lovagrend Magyarországon (az 1. világi a Szent-György Lovagrend volt). A név utalás a középkorra. Régizene: A zenekar régi korok zenéjét játssza. Rend: Sajátos névválasztás, nem zenekar, együttes, vagy „band”, hanem mi is, mint anno a lovagok, rend”-be tömörülünk, nekünk is megvan a küldetésünk, missziónk, mégpedig a zenei önkifejezés mellett, a magyar és európai középkori zene terjesztése hazánkban és szerte Európában.

Milyen hangszerek hallhatók a koncertjeiteken?

D.R.: Kizárólag akusztikus hangszereket használunk, melyek letűnt, ámde annál dicsőbb korok világát idézik meg, úgymint: középkori duda, középkori sípok, koboz, citera, cister, mandocello, ír és moldvai furulyák, blockflöte, hegedű, tapan és csináltattunk egy speciális,  középkori hosszúdobokból álló dobfelszerelést is.

 

Lemezbemutató az Instantban

Miért lesz különleges ez a pénteki, budapesti fellépés?

D.R.: Mert a  harmadik, A Lány és a Sárkány című albumunk lemezbemutató koncertje lesz. Az új album dalai mellett régebbi, általunk és a  közközönség által is kedvelt darabokat is előadunk majd. Ez lesz az utolsó nagyobb szabású koncertünk Budapesten, mielőtt idei nemzetközi turnénkra indulunk. Románián, Norvégián, Észtországon, Ukrajnán, Olaszországon és Spanyolországon keresztül vezet az idei koncertsorozat nyomvonala, de fogunk játszani hazai várjátékokon, történelmi napokon és különböző folk és diákfesztiválokon is.

Sárvári Géza fotója

A nemzetközi fesztiválszíntér közismert szereplői most pénteken a budapesti Instant közönségét merítik el a középkor mesés, sárkányokkal, királylányokkal, trubadúrokkal és manókkal, véres csatákkal és ékes szüzekkel teli fantáziavilágában.

A Bordó Sárkány új lemezén a Virtuózok 2016-os szériájának győztese, Kökény Tamás is játszik. Az Utolsó lehelet című számban zenél a zenekarral.

A koncert helyszíne: Instant, Akácfa u. 49–51., Budapest, 1073


A zenekarvezető Dickmann Roland autodidakta módon tanult meg különféle fúvós hangszeren játszani és énekelni, több évtizedes zenei karrier van a háta mögött. Jelenleg a Bordó Sárkányon kívül a másik általa alapított zenekar, a VAN vezetője is. Szlama László énekes-kobzos, Junior Prima díjas népzenész, aki a Zeneakadémia népzenei tanszékén végzett koboz szakon, és most ugyanott tanít, valamint számtalan zenei formációban zenél. Fábi János, a zenekar vonósa, jelenleg a Zeneakadémia népzenei tanszékének népi hegedű tanszakán tanul. A dobosuk Szőke Miklós Márk dobos jelenleg a kőbányai zenei stúdió hallgatója, több különféle stílusú zenekarban zenél, többek közt egy Pink Floyd tribute zenekarban is. Kiss Ernő, a pengetős hangszerek ura szintén régi motoros, a debreceni zenészvilág közismert alakja. Rengeteg, főleg metal zenekarban fordult meg.


A magyar iskolások kedvenc régizene zenekara, a Bordó Sárkány

A Bordó Sárkány talán az egyetlen magyar zenekar, amelynek több klipje iskolai tananyag lett. Nyelvtan órán a dalszövegeiket elemzik, töri és magyar órán tökéletes illusztráció, amikor Eger vár ostromáról tanulnak, rajz órán pedig gyakorlatilag egész iskolai évfolyamokat, elsőstől nyolcadikosig kapott el a sárkányrajzolási láz. A Lány és a Sárkány és Világfa című dalukról a magyar könnyűzenében eddig példátlan módon több, mint 140 illusztráció készült, a rajzolási kedv országhatárainkon belül és kívül is mozgalommá nőtte ki magát.

Mindez azért is említésre méltó, mert ez nem egy gyerekzenekar, hanem akusztikus, autentikus hangszerekkel előadott, középkori és barokk stílusú zenét játszó rockzenekar.

Az esemény Facebook-oldala: https://www.facebook.com/events/382839362140183/

A zenekar honlapja: http://www.bordosarkany.hu

A zenekar Facebook-oldala: https://www.facebook.com/bordosarkany/

A zenekar YouTube-csatornája: https://www.youtube.com/user/bordosarkany/videos

Kiemelt kép: bordosarkany.hu