Most, hogy újra van lehetőség egyre több irodalmi rendezvényt megvalósítani, korábbi népszerű sorozatunkat felélesztettük Nektek, melyben ismét összegyűjtöttük a hét legjobb eseményeit.
KULTopik: KULTer stART díj, 100 ezer költő a változásért – Szeptember 28. 18 óra
Helyszín: Alternatív Közösségek Egyesülete (Debrecen)
A KULTer.hu 11. születésnapján átadják az idei KULTer stART díjat. A győztest a szerkesztőség a 8 shortlistre került 30 év alatti szerző közül választotta ki. A díjazott 100.000 forinttal és számos további támogatói felajánlással, értékes ajándékcsomagokkal lesz gazdagabb.
Az est keretében idén is kapcsolódnak a világ legnagyobb költészeti eseményéhez, a 100 Thousand Poets for Change (100 ezer költő a változásért) című nemzetközi programhoz, amelynek célja, hogy a résztvevők szövegekkel reflektáljanak a kor problémáira és kiálljanak az általuk fontosnak tartott értékekért.
Felolvasnak: Áfra János, Drávucz Zsolt, Gyarmati Dominik, Horváth Adél, Horváth Imre Olivér, Konyári Ildikó, Kósa Eszter, Lajtos Nóra, Láng Eszter, Maklári Judit, Orbán Krisztina, Papp-Für János, Szegedi Eszter, Szénási Miklós.
Beszélgetés Drávucz Zsolt zenekritikussal, a 2021-es KULTer stART díj nyertesével, moderál: Juhász Tibor, a KULTer.hu felelős szerkesztője.
Mivel a szerkesztőség önerőből, komolyabb költségvetés nélkül működik, és a rendezvény helyszínét bérleti díj ellenében veszi igénybe, ezért arra kérnek mindenkit a szervezők, hogy lehetőségei szerint egy jelképes belépő árával támogassa a munkájukat! A becsületkasszát a bejárat környékre helyezik majd.
GRAPHÓ Kortárs Magyar Irodalmi Filmklub – Szabó T. Anna-est – Szeptember 28. 18:30
Helyszín: Magvető Café
A GRAPHÓ Kortárs Magyar Irodalmi Filmklub a Magvető Caféban vetítéssorozatot indít 2021 őszén.
Első alkalommal a népszerű József Attila-díjas Szabó T. Anna lesz a filmklub vendége, aki Az én XX. századom című Enyedi Ildikó filmet hozza magával.
Vendég: Szabó T. Anna író, költő, műfordító
Film: Enyedi Ildikó: Az én XX. századom (magyar játékfilm, 1989, 99’)
Moderátor: Csobánka Zsuzsa Emese és Teszler Tamás
Belépődíj: 1800 HUF
Csobánka Zsuzsa Emese író, költő, tanár, Metamorphoses meseterapeuta.
Teszler Tamás szerkesztő, moderátor, filmes rendezvényszervező.
Enyedi Ildikó: Az én XX. századom
fekete-fehér magyar játékfilm, 1988, 99 perc
Dóri és Lili (Dorota Segda) egypetéjű ikrek, akiket gyermekkorukban elválasztottak egymástól. Míg az egyikük érzéki nagyvilági nővé cseperedik, a másikukból érzékeny, kissé naiv lázadó lesz. 1899 szilveszterén ugyan véletlenül elsuhannak egymás mellett egy vasútállomáson, bolyongásaik során rendre elkerülik egymást, pedig még ugyanazzal a férfival is összehozza őket a sors. A kíváncsi úriembert az új század forradalmi találmányai ugyanúgy lenyűgözik, mint a két szeszélyes nő, akiket ő sokáig egyetlen személynek gondol.
PIM Esti Extra // [KÉT PORTRÉ| Mészöly-Pilinszky 100 – Szeptember 29. 18 óra
Helyszín: PIM
Iancu Laura költő szubjektív tárlatvezetése Pilinszky költészetében
Inacu Laura Magyarfalun született, az MTA Néprajztudományi Intézetének munkatársa, kutatói tevékenységének fókuszában a moldvai magyarság vallásosságának vizsgálata és identitásának kérdései állnak.
Költői munkásságának nagyon fontos forrása Pilinszky János: „Költészete szabadított fel a béklyók alól. Azon béklyók alól, amelyek a mondától a versig tartó láthatatlan úton akaszkodtak rám.”
Belépő: 1000 Ft
Jegyek kaphatók a múzeum jegypénztárában, vagy online.
A PIM Esti Extra alatt a kiállítások 20 óráig látogathatók.
PIM Esti Extra // Édes Anna – Kosztolányi Dezső
Helyszín: PIM
Hogyan ábrázolja karaktereit Kosztolányi? Mit lehet elmondani egy-egy szereplőről foglalkozásuk alapján?
Az író Alakok c. kötete, erre keresi a választ, miközben felsorakoztat néhány, az Édes Annából már ismerős figurát: a cselédet, az úriasszonyt, az írót.
A tárlatvezetés alkalmából a kiállítás kiegészül Molnár-C. Pál grafikáival, amelyek az Alakok első kiadásához készültek. A kamaratárlat megnyitója alkalmából Csillag Péter, Molnár-C. Pál unokája és a Molnár-C. Pál Múzeum igazgatója tart tárlatvezetést: műhelytitkokról, alkotói módszerről és családi legendákról beszélget Parádi Andreával, a kiállítás kurátorával.
Belépő: 1000 Ft
Változatok irodalomkritikára – Márton László előadása a Prae és a Prae.hu előadás-sorozatában – Szeptember 29. 18 óra
Helyszín: Kis Présház
Irodalomkritikai előadás-sorozatot hirdet 2021 őszi szemeszterére a Prae irodalmi és kultúratudományos folyóirat, valamint a Prae.hu művészeti portál. Az alakuló programban részt vesz többek közt Deczki Sarolta, Horváth Györgyi, Károlyi Csaba, Lapis József és Márton László. Az előadások kéthetente követik egymást, és szeptember végétől december közepéig tartanak.
Zsurnálkritika, recenzió, tanulmány értékű kritika. Az irodalomkritikának számos vetülete van: funkciójáról, helyzetéről, jelentőségéről, a történő irodalom népszerűsítésében, recepciójának alakításában (távlatosabban akár kanonizációjában) játszott szerepéről megoszlanak a vélemények. A Prae irodalmi és kultúratudományos folyóirat, valamint a Prae.hu művészeti portál által 2021 őszére hirdetett előadás-sorozat az irodalomkritika más-más aspektusait igyekszik körbejárni, alkalomról alkalomra eltérő perspektívákat és megközelítéseket kínálva.
A felkért előadók – írók, kritikusok, irodalomtörténészek és szerkesztők – saját praxisukról beszélnek majd számos példa alapján, az előadásokat beszélgetés, közös eszmecsere követi.
Az első előadást Márton László író, műfordító, irodalomkritikus tartja szeptember 29-én, szerda este 18 órai kezdettel.
Az eseményre a belépés díjtalan, minden érdeklődőt szeretettel várunk.
A Gondolat-Jel nyelvészeti könyvsorozat bemutatója – Szeptember 30. 14:30
Helyszín: Benczúr utca 33, Budapest 1068
A Facebook-esemény leírásából:
A Nyelvtudományi Kutatóközpont és a Szépirodalmi Figyelő Alapítvány szeretettel meghívja Önt a Gondolat-Jel könyvsorozat bemutatójáraA sorozat eddig megjelent kiadványai:
Tódor Erika: Hétköznapi kétnyelvűség – Nyelvhasználat, iskolai nyelvi tájkép és nyelvi én a romániai magyar iskolákban
Kocsis Zsuzsanna: Kora újkori levélírnokok – Kézazonosítási lehetőségek elmélete és módszerei
Mohay Zsuzsanna: Múlt idők a középmagyar kori levelekben
Krizsai Fruzsina: A haláltól a búcsúzásig – Halottbúcsúztató versek funkcionális kognitív pragmatikai vizsgálatai
A sorozatról és a sorozat egyes köteteiről Szabó Gergely (ELTE/UOC) beszélget Mohay Zsuzsannával, Krizsai Fruzsinával és Kocsis Zsuzsannával.
A rendezvény időpontja és helyszíne 2021. 09. 30. 14:30, Nyelvtudományi Kutatóközpont
Irodalmi Diszkó Minifeszt – Szeptember 30. – Október 2.
Helyszín: Grand Café Szeged
Szeptember végén az Irodalmi Diszkó turnéra indul. A rendezvénysorozat első alkalommal lépi át Pécs határait, szeptember 30-án és október 1-én Szegedre szerveznek irodalmi programokat. A kétnapos minifeszt beszélgetéseinek tematikája: a folyó.
Az Irodalmi Diszkó székhelye továbbra is Pécs marad, de a szervezők reményei szerint nem ez lesz az utolsó alkalom, amikor helyi irodalmárok együttműködésével más városokban is eseményt hirdethetnek.
A szegedi minifeszt részletes programja:
SZEPTEMBER 30., CSÜTÖRTÖK
16:00 // Szvoren Edina & Szilágyi Zsófia
17:30 // Havasréti József & Virág Zoltán
19:00 // Lanczkor Gábor & Ana Ristović (Szerbia) & Orcsik Roland
21:00 // Irodalmárok dj-szettjei
OKTÓBER 1., PÉNTEK
16:00 // Pál-Sándor Attila & Borbíró Aletta
17:30 // Kiss Tibor Noé & Lengyel Zoltán
19:00 // Bencsik Orsolya & Dragoslava Barzut (Szerbia) & Kormányos Ákos
21:00 // Muzsik és Volkova koncert
22:30 // DJ tze tze
Helyszín: Grand Café, Szeged, Deák Ferenc utca 18.
A belépés ingyenes. A járványhelyzet állásától függően a belépési feltételek változhatnak.
Ez az esemény az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg az Interreg-IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program Magyarország-Szerbia által. Az esemény tartalmáért teljes mértékben a DDTG Nonprofit Kft. vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és / vagy a programot Irányító Hatóságnak állásfoglalását tükröző tartalomnak.
További támogató: Magvető Kiadó
Beck András / Eljutni A-tól B-ig és vissza / Könyvbemutató – Szeptember 30. 17 óra
Helyszín: Magvető Café
Az Eljutni A-tól B-ig és vissza című kötetről kérdezi Beck Andrást Turi Tímea, a Magvető főszerkesztője.
A könyvről:
Beck Andrást szenvedélyesen érdekli a könyvek élete. A vonzások és választások útvonalmintázatai. Ezeket követi abban a reményben, hogy a végén nem csak hűlt helyeket talál. Írásnyomokat forgat meg és fércel össze, művek és emberek távolságát latolgatja, szándékok és véletlenek fonalát követi.
Ebből alakul ki aztán valami: esszé, tanulmány, nyomozati anyag – az érintettségi viszonyok többoldalúan makacs betájolása. Legyen szó korai olvasmányokról vagy későbbi rácsodálkozásokról, személyek vagy szövegek sorsáról, hatásokról és ellenhatásokról, Ottlikról és Sylvia Plathról, Karinthy Frigyesről és Szerb Antalról, Horger Antalról és Kovács Katiról.
Beck András könyve megrendelhető: https://bit.ly/3AMaBEy
FISZ Líraműhely Mezei Gábor és Szabó Marcell vezetésével – Szeptember 30. 19 óra
Helyszín: Itt és Most Társulat
Folytatódik a FISZ líraműhelye Mezei Gábor és Szabó Marcell vezetésével. Mindenkit szeretettel várnak 2021. szeptember 30-án, 19 órakor, az Itt és Most közösségi térben.
A szervezők örülnek az előreküldött verseknek, itt: gmezeig@gmail.com; sabmarc@gmail.com
Írók Boltja Könyvösztöndíj 2021 – ünnepélyes átadó – Október 1. 17 óra
Helyszín: Írók Boltja
Az utóbbi évek hagyományát folytatva idén is átadják az Írók Boltja Könyvösztöndíjat.
Az idei zsűrit Visy Beatrix irodalomtörténész, kritikus, esztéta, Németh Gábor író, forgatókönyvíró, szerkesztő, egyetemi oktató és Szántó Tibor, a bolt munkatársa alkotja.
A 120 000 Ft értékű könyvutalvánnyal járó díjat minden évben egy 35 év alatti szépirodalom területén alkotó szerző könyvhéttől-könyvhétig terjedő időszakban magyar nyelven megjelent könyvéért ítélik oda.
A díjazottat Visy Beatrix és Németh Gábor laudálja.
Kortárs Hang: Simon Márton – Október 1. 19 óra
Helyszín: Három Szerb Kávéház
A Facebook-esemény leírásából:
A múltkori esemény sikeréből adódóan Simon Márton újra a kávéházunkba látogat és kedvenc verseiből olvas fel Önöknek ismét egy „Pingvin ovi” alkalom keretében.
Simon Márton költő, műfordító, a slam poetry kiemelkedő alakja. Az estén szó lesz róla, miért épp ezek a szövegeket választotta ki, illetve mit érdemes róluk ezen felül elmondani, továbbá szóba kerül minden más is, ahogy mindig.
Törzs – zenés irodalmi est – Október 3. 19 óra
Helyszín: Krak’n Town
Hol futnak össze a szálak? Miben egyezünk? Hogy találunk egymásra? Milyen a közös hangunk? – futnak a kérdések, mikor a Törzs címre hallgató zenés irodalmi est kerül szóba. Igazi világtalálkozó ez, ahol az irodalom, a zene- és képzőművészet találkozik, és egyszerre alkot egy témában.
A fellépők irodalmi részről Peer Krisztián, Szlukovényi Katalin, Kertai Csenger, Börzsei Dávid és Borsi Bálint lesznek. Az irodalmi szövegek zenei alapjaiért Holi felel majd. A vizuális művészeteket Krizbo, Liczkai Tamás és Krippl Gréta képviselik.
Az esemény ingyenesen látogatható.
Itt vagyok otthon – Gerevich András & Terék Anna │ Balszerencsét! Fesztivál – Október 3. 19 óra
Helyszín: Grand Café Szeged
Itt vagyok otthon – kerekasztal-beszélgetés
Gerevich Andrással és Terék Annával Orcsik Roland beszélget kirekesztésről, befogadásról és költészetről.
Támogató: Szépírók Társasága
Az esemény a Metanoia Artopédia Balszerencsét! Fesztiváljának (https://www.facebook.com/events/1436903693359830) adománygyűjtő programja.
Az eseménysorozatra okt. 3-6. között kerül sor a szegedi Grand Caféban és Belvárosi Moziban.
Korlátozott férőhely, helyregisztráció szükséges!
Információ és regisztráció: artopedlandia@gmail.com, +36 70 9411607