Rendhagyó módon Fabricius Gábor első nagyjátékfilmje, az Eltörölni Frankot fekete-fehér és színes verzióban is látható majd a mozikban. A világ a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon, szeptember 5-én, a Critics’ Week szekcióban, fekete-fehérben ismerheti meg a Kádár-kor politikai pszichiátriáját Fabricius filmjéből. A magyar mozikban, a Mozinet forgalmazásában, október 7-én mutatják be a filmet színes verzióban, de a hazai art mozik fekete-fehérben is vetítik majd az Eltörölni Frankot c. alkotást. A Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon bemutatásra kerülő szerzői, fekete-fehér filmhez elkészült a plakátterv.
Az Eltörölni Frankot szerzői verziója fekete-fehér, a hiteles élmény létrehozása érdekében, a korszak dokumentarista eszköztárát felhasználva, tiszteletadás a Budapesti Iskola (többek között: Ember Judit, Schiffer Pál, Gazdag Gyula, Tarr Béla, Vitézy László) formanyelve felé. A forma üzenet is, hiszen a Budapesti Iskola nem nyúlhatott olyan témákhoz, amelyek a hatalom valódi arcát mutatták volna meg. A korszakban a műveket cenzúrázták, betiltották, az alkotókat titkosszolgálati módszerekkel megfélemlítették, elüldözték. Az Eltörölni Frankot megnézésekor ezeknek az elhallgatott történeteknek lehetünk a részesei.
Magyarországon 1989 legvégén robbant ki a Dunagate dokumentum- és iratmegsemmisítési botrány, a belügyminisztérium udvarán több tonna iratot semmisítettek meg. Az akciót csak 1990. január végén állították le, de addigra, a diktatúra utolsó gesztusaként, eltüntették, amit el kellett, így a nyolcvanas évekről alig maradtak releváns dokumentumaink.
Fabricius fekete-fehér filmjének művészeti programja egy emlékezetpolitikai gesztus is. Célja, hogy a megsemmisített dokumentumok fikciós, ámde szerteágazó kutatások alapján történő újrateremtésén keresztül, megmutassa egy elhazudott diktatúra valódi arcát, a cenzúrázott, eltagadott, széppé hazudott párhuzamos valóságot.
A Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon fekete-fehérben láthatja először a világ az Eltörölni Frankot című filmet. A Critics’ Week szekcióban, szeptember 5-én ismerheti meg a nemzetközi közönség a Kádár-kori diktatúrát Fabricius filmjéből. A Velencei Nemzetközi Filmfesztivál a világ egyik legkiemelkedőbb filmes mustrája, a filmtörténet legrégebbi fesztiválja. A cannes-i és a berlini mellett, a velencei a „Nagy Három” nemzetközi filmfesztivál egyike, komoly megtiszteltetés a válogatásában szerepelni.
A magyar mozikban – a Mozinet forgalmazásában -, 2021. október 7-én, a kor igényeinek megfelelően, színesben debütál az Eltörölni Frankot c. film. A fekete-fehér, szerzői verziót itthon az art mozik vetítik majd.
Az Eltörölni Frankot 1983-ban játszódik, a vasfüggöny mögött. Frank, egy underground zenekar frontembere nem tud beilleszkedni a szocializmus orwelli csendjébe. Pszichiátriára kerül, ahol a rendszer az ellenségeit titokban próbálja elhallgattatni. Súlyos trip veszi kezdetét, amely egy társadalom sorsdöntő dilemmáira keresi a választ.
Az Eltörölni Frankot főszerepét a Filo művésznéven ismert Fuchs Benjámin, a magyar underground zene egyik legígéretesebb tehetsége játssza. A filmben fontos szerepet kapott a már több nemzetközi elismeréssel díjazott, fiatal erdélyi színésznő, Blénesi Kincső és a Junior Prima díjas Waskovics Andrea is, a további szerepekben olyan ismert színészeket is láthatunk, mint Bánsági Ildikó, Lénárt „Papi” István, akinek ez az utolsó filmje, Székely B. Miklós vagy a koreográfus Frenák Pál, de szerepet kapott Pajor Tamás, Peer Krisztián és Ladányi Andrea is.
A film operatőre Dobos Tamás, látványtervezője a világszerte ismert Eggert Ketilsson, vágója Kiss Wanda és Tuza-Ritter Bernadett. A hangért Zányi Tamás, a jelmezekért Sinkovics Judit felelt. Fabricius Gábor konzulense Gazdag Gyula filmrendező volt.
Az Eltörölni Frankot a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Otherside Stories gyártotta.
Kiemelt kép: Filmhu